Erzurum / TÜRKİYE
info@alemdarmuhendislik.com
+90 530 777 1064

Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ (EKB) NEDİR?

Konutların enerji tüketim sınıflarının belirlenmesi ve enerji ihtiyacının hesaplanarak beyan edildiği resmi belgeye enerji kimlik belgesi denilmektedir. 2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren alınan karar ile tüm konutların enerji kimlik belgesine sahip olması zorunluluğu getirilmiştir. Kısaca EKB olarak bilinen bu belgenin alımı için konutların yalıtım özellikleri, ısıtma ve soğutma özellikleri, aydınlatma armatürleri verimliliği gibi pek çok kriter göz önünde bulundurulmaktadır. Enerji kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılmasını amaçlayan bu belge sayesinde her ilde konutların bu belgeye sahip olması için çalışmalar yapılmaktadır.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN GEREKLİDİR?

Binaların enerji performansını gösteren bu belge sayesinde A sınıfından G sınıfına kadar değerlendirme yapılmaktadır. A sınıfında yer alan binaların enerji verimliliği oldukça kaliteli iken G sınıfında yer alan binaların enerji verimliliği çok çok kötü olmaktadır. Yapım aşamasında olan binaların en az C sınıfında olacak şekilde inşa edilmesi gerekmektedir. Enerji kullanımı konusunda sıkıntılı olan binaların satışı noktasında sıkıntı yaşaması da kaçınılmaz olmaktadır. Enerji kimlik belgesi olan binalar sahip olduğu belge sayesinde bir adım önde olmaktadır.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ AVANTAJLARI VE ÖZELLİKLERİ

Enerji kimlik belgesine sahip olan konutların değerlerinde de artış olmaktadır. Herkesin merak ettiği enerji kimlik belgesi aslında avantajları ile hem üreticileri hem de tüketicileri kapsamaktadır. Enerji kimlik belgesine sahip olmayan binaların satışı ve kiralanması söz konusu olmamaktadır. Müşteriler öncelikle fiyat ve cephe özelliklerinin yanında enerji kimlik belgesini de sorgulamaktadır. Enerji kimlik belgesi almamış olanlar için de cezai yaptırım uygulamaları da olmaktadır.

Daha Fazla Bilgi!

Bu ekip zoru başarır. İmkansız ise zamanımızı alır o kadar!

Hemen Teklif Alın

Bize ulaşarak hemen teklif alabilirsiniz.