Erzurum / TÜRKİYE
info@alemdarmuhendislik.com
+90 530 777 1064

Topraklama Ölçüm Hizmetleri

Alemdar Mühendislik > PERİYODİK KONTROL BAKIM > Topraklama Ölçüm Hizmetleri

Topraklama Ölçüm Hizmetleri

Topraklama Ölçümü
Toprak direnci, toprağın elektrik akımını geçirebilmesi sırasında gösterdiği tepkidir. Topraklama ölçümü, toprak direnci test cihazı (Toprak Megeri) kullanılarak hassasiyetle yapılmalıdır.

Toprak Direncini Etkileyen Faktörler

  • Bitkisel yapılar ya da diğer elektrikli tesisler boyutu genişletebilir. Bu tür değişiklikler için farklı topraklama elektrotlarına ihtiyaç duyulabilir.
  • Tesislere daha hassas modern bilgisayar kontrollü ekipmanlar eklemek gibi olası durumlar elektriksel gürültüyü büyütür. Eski ekipmanlar bu yeni ekipmanlara uyumsuzluk göstermesi nedeniyle bu elektriksel gürültüye neden olabilir.
  • Metalik olmayan borular ve kanalların yer altına döşenmesi gibi sistemler düşük toprak direnci açısından güvenliği tehdit edebilir.
  • Toprak direnci etkileyen diğer önemli faktörlerden biri de toprağın nemli olmasıdır.

İLGİLİ YASA VE YÖNETMELİKLER
İş Güvenliği Tüzüğünün 270.-354. maddeleri gereği elektrik tesislerinde topraklama yapılması gereklidir. Ayrıca 21.08.2001 tarih ve 24500 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe giren Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliğinin 7. ve 10. maddeleri gereğince topraklama zorunlu hale getirilmiştir. Ayrıca 21.08.2001 tarih ve 24500 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe giren Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliğinin Ek-P bölümü gereği tesislerin periyodik kontrolü yapılacaktır.

Daha Fazla Bilgi!

Bu ekip zoru başarır. İmkansız ise zamanımızı alır o kadar!

Hemen Teklif Alın

Bize ulaşarak hemen teklif alabilirsiniz.